ספרים, רבותיי, ספרים
  www.bookwatch.022.co.il
bookwatch
יום א', יח’ בתמוז תשע”ט
    דף הבית  |  יצירת קשר  |  אודות  
חמש דקות מכפר סבא - חגי סגל

ספרו המחודש של חגי סגל מבקש לפתוח צוהר לעולם שונה המתנהל על פי חוקים ייחודיים, ממש חמש דקות מכפר סבא. הספר אמנם אינו מיועד לבני ובנות המגזר הדתי לאומי, אך נראה כי אלה יבינו טוב מכולם את הדקויות הציניות אותן שוזר סגל ביחסו לדמויות המרכיבות את המארג האנושי הקרוי בפי כל: מתנחלים.
10:22 (05/01/14) book watch
הנסיך - אורלי קראוס וינר

פוליטיקאי בכיר שמוצא את מותו בבריכה, זוגות צעירים שמביטים את עתיד הולך ונעלם, מאפיה רוסית, נערי גבעות וגם כמה ישראלים די רגילים - אלו הדמויות שמרכיבות את הרומן החדש של קראוס וינר, "הנסיך". לצד תעלומת המתח, הספר מחדד את השאלה: האם יש טעם לטפח אופיטימיות ביחס לחברה הישראלית של המאה ה-21?
12:30 (17/03/13) book watch
רגישות לגלוטן - דר' שרי ליברמן ולינדה סגל

הוצאת פוקוס נרתמה למודעות לרגישות מגלוטן והוציאה - בעברית - את ספרן של דר' שרי ליברמן ולינדה סגל, אשר עוסק ברגישות לגלוטן, בדרכים לזהות אותה וכן בהתמודדות עימה. חשוב.
11:23 (15/03/13) book watch
אחות שמש - דרור בורשטיין

משפחה היא עסק מורכב. לפעמים דווקא מה שנראה לנו הכי מוכר, הכי קרוב, הכי קשור מתברר כזר, מרוחק ומנותק. לפעמים אנחנו לא מבחינים בכך עד שנהיה מאוחר מידי. לפעמים לא ניתן להשיב את הגלגל לאחור. דרור בורשטיין, ברומן החדש "אחות שמש" מבקש לפרק את סבך הקשרים של משפחה אחת, אולי משל למתרחש במשפחות רבות אחרות. ואולי לא.
14:00 (13/12/12) book watch
מקום יפה למות בו - מאלה נאן (מאנגלית: לאה ששקו)

בתחילתו של שלטון האפרטהייד שוטר לבן נמצא מת בנהר. נראה שרק על המשפט הזה ניתן לכתוב כמה וכמה ספרים. מאלה נאן, סופרת ממוצא דרום אפריקאי חושפת באמצעות סיפור מתח את הקונפליקטים והמתחים שאפיינו את התקופה השחורה של היבשת השחורה. מרתק.
11:56 (12/11/12) book watch
נקמת הסיירת - דורון מאירי

בספרו "נקמת הסיירת" דורון מאירי מצליח ליצור סיפור, ליצוק תוכן לעלילה, להנגיש אותה (כמו גם חלק מהמושגים המקצועיים) לציבור הרחב, ובעיקר לשמור על קצב טוב של עלילה. במובן זה מאירי מצליח לסחוף ולא מרפה - מראשית הספר ועד אחריתו. הוא מצליח לשמור את הקורא עירני, דרוך ומסוקרן. מה עוד צריך מספר מתח טוב?
13:10 (27/08/12) book watch
50 גוונים של אפור - אי. אל. ג'יימס

50 גוונים של אפור הוא רומן רע. במובן הרע של המילה. שעמומון אירוטי למתחילים שמתאים יותר לאלה שמתחילים לגלות את המיניות שלהם (ובעיקר - שלהן). העובדה שהוא נכתב על ידי סופרת הופכת אותו, במובן מסוים, לחסין מביקורת מגדרית. אבל רק מפני ביקורת זו.
16:49 (11/10/12) book watch
היעלמות - ניב קפלן

היעלמות הוא מופת לכתיבת מתח ישראלית. האופן המוקפד בו מוגש הסיפור לקורא מותיר טעם של עוד. מומלץ בהחלט לקראת שבוע הספר הקרב ובא.
11:00 (05/06/12) book watch
קולות מן העבר - אודליה סעדון-קזז

לקראת שבוע הספר הקרב ובא, משמח לראות, כי ספרות המתח הישראלית לא זו בלבד שאינה נעלמת, אלא שיוצרים חדשים - דוגמת אודליה סעדון-קזז - מצטרפים אליה בכל פעם מחדש.
10:40 (05/06/12) book watch
עץ, בית, טקס - אפרת דנון

ספרה החדש של אפרת דנון "עץ, בית, טקס" עוסק ברגישות באחד הנושאים המעסיקים אותנו, את כולנו, בחיים: תחושת האובדן. הוא נקרא בנשימה אחת, אך מגלה משמעויות ורבדים נוספים בכל פעם שאתה ניגש אל הטקסט. המעלה הגדולה שלו נעוצה בעובדה שהוא עשוי לעורר בך הזדהות, או לחילופין דחייה, אך בשום אופן אינו מאפשר לך להישאר אדיש.
11:45 (22/05/12) book watch
סטאר איילנד - קרל היאסן

אפשר לקרוא את סטאר איילנד בתור עוד ספר טיסה קליל בדרכינו ליעד החופשה הבא. ואפשר לקרוא אותו קצת אחרת, באופן המותח ביקורת די נוקבת על המציאות השוררת בחברה בת ימינו.
11:32 (18/05/12) book watch
שקיעה כפולה - יפתח רייכר-עתיר

ספרו של רייכר - עתיר מעיד על הסטריאוטיפים ההולכים ומשתנים של החברה הישראלית. מי שנתפס כחזק הולך והופך לחלש. ולהיפך. זוהי קריאה רעננה של המציאות הישראלית.
14:42 (06/05/12) book watch
מישהו יודע את שמי - לורנס היל

המציאות אליה נחשפים אזרחי ישראל, ולמעשה רוב אזרחי העולם המערבי בימינו, אינה מאפשרת להתעלם מספרים כמו זה שכתב הסופר והעיתונאי הקנדי, לורנס היל. מושגים חדשותיים שחוקים כמו "התחנה המרכזית", "פליטים סודניים", "מבקשי עבודה" ו-"עבדות מודרנית", מקבלים משמעות אחרת. ספר חובה.
13:27 (26/03/12) book watch
טירזה - אמנון גרונברג

טירזה הוא רומן על אנשים. בעצם על אדם אחד. זה הסטנדרטי אותו כולנו מכירים. למעשה, הוא רומן עלינו. על אלה מאיתנו החיים במציאות דו-פרצופית, אלה הנאבקים להמשיך בחייהם השגרתיים, אלה שמתמודדים עם כל הנאותיו ותחלואיו של העולם, כאחד.
13:00 (26/03/12) book watch
דרום אמריקה: יומן מסע - גלעד גפן

"דרום אמריקה: יומן מסע" הינו יומנו האישי של גלעד גפן ז"ל מטיולו ביבשת הדרומית. אחותו של גלעד, אפרת, ערכה את יומן המסע הקסום הזה, המוכר לצעירים ישראליים רבים.
21:43 (27/02/12) book watch
הדוור תמיד מצלצל פעמיים - ג'יימס מ. קיין (מאנגלית: לאה ששקו)

אין כמו ספר קלאסי על אהבה, תשוקה, אלימות ופשע כדי להעביר איתו את החורף המתרגש ובא. הדוור תמיד מצלצל פעמיים מאת ג'יימס קיין עושה את העבודה. בגדול.
21:09 (27/02/12) book watch
השליחות האחרונה: סיפור שליחי חב"ד שנהרגו בפיגוע במומביי - ליאור אלפרוביץ'

אלפרוביץ' מחזיר אותנו למעלה מ-3 שנים לאחור, לרגע בו ראינו את סנדרה המטפלת ההודית נושאת בזרועותיה את מוישי המפוחד, תוך שהיא נמלטת מבית חב"ד הלכוד במומביי, הודו. תוך תיאור מרתק של טרגדיה אנושית המלווה בתקווה אנושית, אלפרוביץ' מצליח לחשוף בפנינו עולם שלם של שליחות, הקרבה ומסירות.
14:05 (09/02/12) book watch
יולה - יואב אלוין

יולה, של יואב אלוין, הוא חוויה לא פשוטה. ויחד עם זאת, הוא מציב בפני הקורא אלטרנטיבה לספרות הרכה והמלטפת. אלוין מעמת אותנו עם פחדים קמאיים, סטיה מנורמטיביות ובעיקר, עם העובדה כי חיים כאלה עשויים להתקיים ממש בדירה ליד. ספר חזק
09:39 (25/01/12) book watch
יש ימים כאלה - שמעיה ברכר

ספרו הראשון של שמעיה ברכר - יש ימים כאלה - מכיל קובץ סיפורים אנושיים, הנושאים עימם ציפיות לעתיד.
22:59 (02/01/12) book watch
הילד האחרון של המאה - סמי ברדוגו

הילד האחרון של המאה - קובץ הסיפורים החדש-מוכר של סמי ברדוגו - מבוסס על מכנה משותף אחד בלבד: איכות. אין כמו ברדוגו לעטוף כל סיפור - קצר ככל שיהא - בהקפדה יתירה על ניואנסים, כאלו שנותנים את האיזון הראוי בין ריחות וטעמים.
22:51 (02/01/12) book watch
כה אמר וינסנט, החתול הטיפש - אסף שור

מהי משפחה? מה מדביק אותה ביחד? שאלות אלה ואחרות עומדות בלב הרומאן החדש של אסף שור "כה אמר וינסנט החתול הטיפש". ביד אומן, מוכשרת ללא חת, משרטט שור את קורותיה של משפחה ירושלמית אחת, הדומה אך שונה מכל יתר המשפחות.
16:42 (01/12/11) book watch
קפה? - אריה דרור

ספר הביכורים של אריה דרור - קפה? - בהוצאת רימונים, מפתיע ומרתק. יש בו משהו המושך אותך להמשיך ולקרוא, להכיר עוד פרק בקורות החיים המורכבים של הדמויות
22:48 (22/11/11) book watch
רישום של העבר - וירג'יניה וולף

רישום של העבר, יומנה האוטוביוגרפי האחרון של הסופרת וירג'יניה וולף, מבטא בכנות מרשימה את היסורים עמם התמודדה וולף במהלך חייה המורכבים. אז באמת שאין כל סיבה לפחד מוירג'יניה וולף.
22:48 (10/11/11) book watch
לפני השינה - ס.ג'.ווטסון

לפני השינה, מותחן הביכורים של ס.ג'.ווטסון הוא ספר שמותיר אותך בקונפליקט מבורך. מצד אחד אתה רוצה לגמוע במהירות האפשרית את העלילה עד תומה, ומן הצד השני, אתה פשוט לא מעוניין שהספר ייגמר.
09:50 (07/11/11) book watch
אגדות לפני השנה - אבי פוני

מי אינו אוהב את האגדות הקלאסיות של שלגיה, פינוקיו, הברווזון המכוער? אבי פוני מניח לנו מצע להחזיר את ילדינו לאגדות האהובות.
11:26 (05/06/12) book watch
נוש-נוש: הרפתקאותיה של ילדה מצחיקה בהחלט - אושי גרוס

נעם, או נוש-נוש, חווה חוויות מצחיקות ומשעשעות במיוחד. אבא שלה, אושי גרוס, אסף חלק מהן ומעניק לנו אפשרות להצטרף לחוויה
15:52 (15/02/12) book watch
לחלום בלי לישון - מזי אשכנזי

ספרה של מזי אשכנזי מציע לנו לנסות דרך אחרת להתמודדות עם הקשיים והמתחים בחייהם של הקנטנטנים. לפעמים, בריחה קטנה אל עולם הדימיון עשויה לתת לנו, ולהם, נקודת מבט אחרת על הבעיות שנראו עד כה לא פתירות. מומלץ.
11:13 (06/02/12) book watch
החוש השישי של אגם - חנה ליבנה

בבואה בתוך בבואה , אגם בתוך אגם - חנה טואג, זוכת פרס קוגל, על ספרה של חנה ליבנה "החוש השישי של אגם".
08:43 (17/01/12) book watch
המחוגים של יעל - הדר רוזנמן

האם ספרה של הדר רוזנמן יוכל להוביל את הילדים שלכם לקורס הטיס? תהיות בעקבות שינויים דיגיטליים ...
23:03 (02/01/12) book watch
זוקי - מדריך בגן החיות - שלומי צ'רקה

כמה כיף לגלות ספר שמשלב הומור, קומיקס וידע. שלומי צ'רקה מגלה לנו עובדות שלא ידענו על חיות באמצעות קומיקס יפיפיה.
22:26 (25/12/11) book watch
ג'נסיס רוצה הביתה - ניב-יה דורבן

עמיקם יסעור כותב על "ג'נסיס רוצה הביתה", ספרו של ניב-יה דורבן ז"ל. מומלץ
11:51 (21/12/11) book watch
בלבולי חיות - נטלי שוחט

נטלי שוחט בספר חדש - בלבולי חיות - המאפשר לנו כמה דקות קסומות ומשעשעות עם הקטנטנים. כיף.
22:32 (12/12/11) book watch
נסיכת פיות כזאת - ג'ולי אנדרוז ואמה וולטון המילטון

נסיכת פיות כזאת הוא המתנה האידיאלית לכל ילדה באשר היא. אצלנו, לשם המחשה, הספר נגנז מיד כשהגיע לידי הקטנה שלנו.
23:03 (22/11/11) book watch
ירושלים שלי: אתרים, עובדות והרפתקאות לילדים - תמר הירדני

מתי יצא לכם ללכת לאחרונה בין אתריה הקסומים של העיר ירושלים יחד עם בני משפחתכם? ספרה של תמר הירדני מזמן לכם חוויה בלתי נשכחת, כזו שילדיכם יתמוגגו ממנה, ואתם תהנו לא פחות. מובטח.
16:19 (11/10/11) book watch
ספרות הדרכה ועיון - ילדים
ליאור רבי - שפת השתיקה: רגעים של ניכור ושתיקה בעיר הגדולה

שירה כהן בסקירה מרתקת על ספרו של ליאור רבי, "שפת השתיקה: רגעים של ניכור ושתיקה בעיר הגדולה"
14:06 (05/06/12) book watch
אדם, יזם ומנהל - דר' צביקה בן-פורת

ספרו של בן-פורת הינו למעשה מדריך מקיף להתנהלות יזמית ועסקית - החל משלב המחשבה על רעיון בסלון הבית וכלה בהוצאתו המוצלחת אל הפועל. הוא חשוב כיוון שהוא מדבר על הדרך הקשה אל ה-exit באופן ברור, קריא אך בעיקר, ישים ואנושי. חובה לכל אלה שמבקשים להוציא אל הפועל את חלומותיהם.
09:11 (18/05/12) book watch
פילוסופיה של המשפט - הגל - תרגום מאת גדי גולדברג

אין אלא לשמוח על התרגום של אחד מספרי הפילוסופיה המשמעותיים לעברית. חשיפתם של הקוראים הישראליים למיטב הכתיבה הפילוסופית מעלה תקווה כי הגותו של הגל תתפוס מקום מרכזי יותר במחקר הפילוסופי בישראל. מעניין יהיה לראות את הפיתוחים העכשווים לתיאוריות הסבוכות של הגל. מכל מקום, לא יכול להיות ספר, כי הנגשתו של אחד ההוגים המרכזיים בעולם הפילוסופיה לסטודנטים רבים הינה צעד חשוב בהתממשותה של תקווה זו.
12:49 (15/02/12) book watch
אוריינות ושפה: יחסי גומלין, דו לשוניות וקשיים - עפרה קור ודורית ארם עורכות

אפשר להתלונן בכל יום מחדש על איכות החינוך בישראל, ואפשר לנסות להבין את האתגרים על מנת להתמודד עימם. ספרן של עפרה קורת ודורית ארם - אוריינות ושפה - עושה עבודה חשובה בניתוח הקשיים העומדים בפני מערכת החינוך בהקניית שפה, כתיבה וקריאה. חשוב
15:01 (04/12/11) book watch
מועקת המודרניות - צ'רלס טיילור

כל ספר מאת צ'רלס טיילור, אחד מבכירי הפילוסופים ההוגים בימינו, הינו חגיגה אמיתית. העובדה, כי "מועקת המודרניות" עוסק בשאלות הקיומיות ביותר של חיינו בעולם המודרני, הופכת את הספר לחשוב ומעניין במיוחד.
22:23 (22/11/11) book watch
רבנות: האתגר - בעריכת פרופ' ידידיה שטרן ודר' שוקי פרידמן

הרבנות ומחולליה עומדים מאז הקמתה של מדינת ישראל בפני אתגרים לא פשוטים, המשפיעים על מאפייני הפעולה הרבנית ומקומה בחברה. בספר "רבנות:האתגר" מוצעת לקורא אסופת מאמרים מרשימה ואמיצה, המבקשת לעמוד על מקומה של הרבנות ותפקידה בישראל של ימינו. חשוב ומומלץ בחום.
13:40 (26/09/11) book watch
עיר בראי מחקרה: מחקרים בגיאוגרפיה היסטורית יישובית של ירושלים

קובי כהן-הטב, אסף זלצר ודורון בר ערכו קובץ מאמרים מרשים העוסק בהיסטוריה היישובית של ירושלים במובנה הגיאוגרפי.
17:09 (07/09/11) book watch
בזכות הזהות: תפקידה החיוני בהגנה על הדמוקרטיה - נתן שרנסקי (עם שירה וולוסקי-וייס)

האם הזהות הלאומית או הדתית הינה אבן נגף בפני עולם מאוחד ואוניברסלי או שמא דווקא ביצורה של זו יסייע בידינו להגיע לעולם דמוקרטי יותר?
10:02 (30/08/11) book watch
רב בעולם החדש: עיונים בהשפעתו של הרב יוסף דוב סולבייצ'יק

קובץ מאמרים מרתקים על פועלו של הרב סולובייצ'יק על היבטיו השונים
15:53 (28/06/11) book watch
כתבי עת
המדריך הגדול לכתיבת תסריטים לילדים - מוטי אבירם

כמה פעמים אמרתם לעצמכם "כמה קל ליצור עבור ילדים"? במדריך הגדול של מוטי אבירם תלמדו שיצירה עבור ילדים הינה עולם ומלואו, אבל קל זה לא הולך להיות.
18:38 (17/03/11) book watch
ליקויים בתפיסה החזותית אצל ילדים עם ADHD, אוטיזם ולקויות למידה אחרות: מדריך להורים ואנשי מקצוע - ליסה א. קורץ

ספרה של ליסה א.קורץ הינו ספר חשוב ביותר עבור אלה המתמודדים יום יום עם בעיות ראיה של ילדים לקויי למידה או כאלה הממוקמים על הסקאלה האוטיסטית. הרהיטות, הבהירות והמעשיות שבספר, יאפשרו לכל אחד המבקש לרכוש ידע בתחום - בין אם כהורה, כמטפל או כמחנך - לעשות זאת באופן קל ופשוט.
19:17 (20/02/11) book watch
ההמלצה היומית לרגל שבוע הספר: משה לנדוי: שופט: ביוגרפיה מאת מיכל שקד

לפני כשנה הלך לעולמו משה לנדוי, נשיא בית המשפט העליון לשעבר ומי שישב בראש בית הדין ששפט את אדולף אייכמן. מיכל שקד מציעה חשיפה אל חייו של מי שבעיקר שתק
15:00 (11/06/12) book watch
10 הסודות של האנשים הבריאים - פטריק הולפורד

שמו של ספרו החדש של פטריק הולפורד, 10 הסודות של האנשים הבריאים, נשמע כמו עוד אחד ממדריכי הבריאות בשקל, המבטיחים לנו אורח חיים בריא בכמה שניות. קריאה בספר מגלה כי מדובר באחד המדריכים המקיפים והרציניים שראו אור בשנים האחרונות. טרנספורמציה בריאותית אמנם תדרוש מכם עבודה, אבל הולפורד בהחלט נותן לכם את הכלים.
22:11 (12/12/11) book watch
לקראת הריון: כיצד תכיני את גופך להריון ותביאי לעולם ילד בריא וחכם - דר' מייקל לו

לבד מההסתייגות מכותרת המשנה של הספר ("ילד בריא וחכם?!"), ספרו של מייקל לו בהחלט משמש מדריך ראוי למי שמעוניינת להיכנס לתקופה הלא קלה של ההיריון בחוסן נפשי ופיזי
13:15 (02/08/11) book watch
תזונה אינטגרטיבית - ג'ושוע רוזנטל

בעולם אידיאלי, לא היה בספרו של ג'ושוע רוזנטל "תזונה אינטרגטיבית" כל חידוש. ואולם בחברה שאיבדה כבר מזמן את אמות המידה לתזונה, כזו שנצמדת כל בוקר לסוג מזונות מסויים, אוכלת רק אותו מבוקר עד ערב, מנקה רעלים באמצעות צומות חוזרים ונשנים, נמנעת מלשתות, שותה כל היום וכו' - כנראה שיש צורך להזכיר את המובן מאליו.
23:14 (12/06/11) book watch
ניקוי רעלים - דר' אלחנדרו חונגר - הוצאת פוקוס

דר' חונגר קורא לנו לקחת אחריות על גופנו. לחזור מאות שנים לאחור - שם הכירו בניקוי הרעלים כאמצעי הטוב ביותר לריפוי הגוף. ואולם, החידוש בספר הוא היכולת המופלאה של דר' חונגר להתאים את ניקוי הרעלים - שיטה נושנה, כאמור - למציאות שלנו כאן, זו האפופה ברעלים חדשים ומסוכנים. הפתעה נוספת בספר היא העובדה, כי דר' חונגר לא קורא לטוטליזם מכל סוג שהוא. נהפוך הוא. הספר מציג תכניות ניקוי רעלים מאוזנות, סבירות על פניהן, ואשר עשויות לאפשר לאלו שיבחרו לישמן לחיות חיים תקינים, נורמליים, וכמובן, בריאים יותר.
11:17 (17/04/11) book watch
שוטי החלב: על נזקי החלב לבריאות - דר' אריה אבני

הטענות המופיעות בספרו של דר' אריה אבני, "שוטי החלב", בדבר הסכנות הבריאותיות הקיימות בצריכת חלב ומוצריו, אינן מאפשרות להתעלם מתמרור האזהרה. הגם, כי הרפואה המוסדית בישראל, ובעולם המערבי בכלל, נמנעת מלקבל את המסקנות המופיעות בספר - נראה, כי הן חייבות להדליק, לכל הפחות, נורה אדומה פרטית, כזו שמצריכה לחשוב על העניין מראשיתו.
07:45 (09/03/11) book watch
המדריך לחיים על כדור הארץ - דיוויד דה רוטשילד

ירוק זה טרנד. אבל איך כל אחד מאיתנו יכול להשתלב במהפיכה? דיוויד דה רוטשילד עשה עבורינו את העבודה. במדריך הקטן (אך גדול) שהוציא הוא ממחיש לנו כיצד ניתן להגן על הסביבה בקלות. מומלץ
17:00 (01/12/11) book watch
תל אביב - יפו: צבעים רבים לה - חיים פיירברג וחוני המעגל

אלבום חדש ומרהיב, הכולל צילומים והסברים אודות פינות החמד של תל אביב - יפו, מוליך אותנו ברחובותיה של העיר שהפכה אקטואלית יותר ויותר בקיץ האחרון
13:36 (07/09/11) book watch
פרויקט האושר - גרטשן רובין (מאנגלית: לינדה פניאס אוחנה)

קריאתו של ספרה החדש של גרטשן רובין "פרויקט האושר" החלה בניסיון למצוא את הפגמים בספר, והסתיימה במעין בדיקה עצמית. ספר מקסים - שונה מכל אותם ספרי "גיליתי את צופן החיים" המוכרים לעייפה - ובעיקר, נותן קצת פרספקטיבה לחיים. מומלץ.
17:39 (15/03/11) book watch
המדריך למצוינות: חכמת המצוינות 2 - רובין שארמה

רובין שארמה הוא הגורו של עולם המיצוי העצמי. מחבר רב המכר ההיסטרי "הנזיר שמכר את הפרארי שלו", בספר חדש שנועד לתת לכם, הקוראים, 101 כללים כיצד גם אתם יכולים לממש, סוף סוף, את הפוטנציאל שגלום בכם
15:23 (19/01/11) book watch
היצר הלב והאדם - התמודדות רוחנית ועצות למעשה - אלי שיינפלד

יצר המין הינו אחד היצרים החזקים אצל האדם, ומשום כך זכה להתייחסות רבה בספרות התורנית וההלכתית. ספרו של אלי שיינפלד מבקש לפרוס בפני הקורא את התשתית ההלכתית ולספק לו צרור עצות להתמודדות עם היצר
18:51 (29/08/11) book watch
די.וי.די חדש לילדים - החברים של נתי

שי ברק ונתי שיש בהפקה חדשה, המשלבת הנאה לצד תכנים חינוכיים ואיכותיים לילדים. מומלץ.
22:33 (06/06/11) book watch
מוזמנים לחגים: עיונים חיים בחגי ישראל - הרב נעם פרל

ספריית בית אל, בשיתוף ישיבת בני עקיבא לחינוך סביבתי בסוסיא, מציגות אלבום רב משמעות ותוכן, שארוז במכלול של צילומים מרהיבים. הספר "מוזמנים לחגים" מאת הרב נעם פרל, חושף עולם חדש של ידע, המצליח לתת פרשנות מרתקת למקורות, ולרתום אותם למתן פרשנות ייחודית לחגי ישראל ומועדיו. מומלץ.
12:33 (24/03/11) book watch
שירי ידידות: עיונים בפיוטי שבת - יעקב בזק

פרופ' יעקב בזק, לשעבר סגן נשיא בית המשפט המחוזי בירושלים, וכיום מרצה בפקולטה למשפטים במכללה האקדמית "אונו", מנתח ומבאר שניים מהפיוטים המפורסמים ביותר בהוויה היהודית: אנעים זמירות ולכה דודי.
09:45 (21/12/10) book watch
מדרש הבית - שמואל שנהב

שמואל שנהב מציע מבט חדש על העיסוק בפרשות השבוע. ספרו, מדרש הבית, מאגד אוסף של מדרשי אגדה, מלווים בשאלות והצעות לפעילות משפחתית או חברתית.
11:06 (16/12/10) book watch
חיילי שוקולד - אבישי כ"ץ

ספר זה נכתב בעיקר עבור אותם אנשים הנמצאים משני עברי דלתות נעולות. מצד אחד – אלה אשר הדלתות נועלות או פותחות בפניהם את הדרך לחיים ראויים ; מן הצד האחר – אלה המחזיקים במפתחות הדלתות, המעניקים להם כוח ועוצמה לפתוח או לנעול אותן בפני חייהם של אחרים
10:46 (25/04/12) book watch
מְכוֹנַת הַדִּבּוּר בְּתוֹר מוֹרֵה שָׂפוֹת - פֹּה מְדַבְּרִים עִבְרִית

מחקר מרתק על חיים יהודיים לפני קום המדינה ולאחריה, עליה, קליטה ומקומה של השפה העברית.
10:45 (25/04/12) book watch
והמלאכים שותקים - יוסף כהן אלרן

והמלאכים שותקים של יוסף כהן אלרן פורש פרק הירואי, לא מוכר לרבים, של מאבק ציוני היסטורי בתולדות הישוב בתקופת קום המדינה
10:41 (25/04/12) book watch
יום הזכרון לחללי מערכות ישראל ויום העצמאות תשע"ב - 2012

מערכת אתר bookwatch מרכינה את ראשה לזכר טובי בניה ובנותיה של מדינת ישראל, אשר נפלו במלחמות ישראל, להבטחת הקמתה של המדינה, להגנת אזרחיה ולהבטחת יכולתנו לחגוג כאן 64 שנות עצמאות. חג שמח.
13:06 (18/04/12) book watch
צביה האחת - בלה גוטרמן - הוצאת יד ושם

"צביה האחת" הוא סיפורה של צביה לובטקין, אחת הדמויות הבולטות והמרשימות ביותר בהיסטוריה היהודית המודרנית.
13:29 (01/05/11) book watch
חתונה סיציליאנית - פול סולומון - הוצאת ספריית פועלים

פול סולומון, אחד מסופריה החשובים של הונגריה, ברומן שובה לב. עד היכן מגיע כוחה של האהבה?
13:04 (01/05/11) book watch
המין האנושי - רובר אנטלם - הוצאת עם עובד

תיעוד מצמרר ונדיר של תשעה חודשים במחנה ריכוז נאצי על ידי רובר אנטלם, איש תנועת ההתנגדות הצרפתית ואסיר פוליטי.
12:44 (01/05/11) book watch
מות העירה - פרופ' יהודה באואר (תרגום מאנגלית: עטליה זילבר) - הוצאת יד ושם

יהודה באואר מתעד בספרו מוֹת העיירה את חייהן של שבע עיירות בסְפָר המזרחי ועוד כמה עיירות בצורה מפורטת פחות, ואת מוֹתן – מוות שבא להן תחילה מידי הסובייטים (1939-1941) שחיסלו את העיירות כתופעה תרבותית-סוציולוגית-היסטורית ואחר כך מידי הגרמנים שהשמידו פיזית את העיירות ואת יושביהן היהודים בשנים 1941-1942.
12:38 (01/05/11) book watch
יהודי ורשה 1939 - 1943: גטו, מחתרת, מרד - פרופ' ישראל גוטמן (הוצאת יד ושם)

במחקר רחב היריעה נפרשׂים חיי היום-יום בעיר הכבושה, המעבר לגטו ומאבק הקיום בו, פעילות היודנרט והמוסדות היהודיים, התארגנות המחתרת בגטו וצמיחתה למחתרת לוחמת, ומשולב בו דיון מעמיק במדיניות הגרמנית וביחסה של החברה הפולנית כלפי היהודים. דגש מיוחד מושם בניתוח הארגונים הפוליטיים ובעיקר תנועות הנוער, שהיו הגוף היוזם והפעיל בהכנות למרד ובלחימה.
12:33 (01/05/11) book watch
למה יהודים מצליחים - הרב נחמיה רוטנברג

ספרו של הרב נחמיה רוטנברג, למה יהודים מצליחים, עשוי לעורר רוגז גם בקרב יהודים, וזאת הגם שהוא מבוסס על עובדות שאינן ניתנות לוויכוח. ועדיין, הרב רוטנברג, המודע לכך שההיסטוריה היהודית לא תחזור, בהכרח, מבקש לגייס אותה לטובת העתיד.
18:21 (25/01/11) book watch
השטן הנאצי - עמנואלה ברש רובינשטיין

הספר השטן הנאצי – עיונים ב`מפיסטו` לקלאוס מאן וב`ממלא המקום` לרולף הוכהוט מתמקד בתיאור הנאציזם במונחים דתיים. במאה העשרים, החילונית בעיקרה, שני היוצרים הגרמנים החשובים ראו את התופעה ההיסטורית הזו במונחים דתיים: האידיאולוגיה הנאצית וגילויי האלימות האכזריים הולידו את החיבור אל דמותו העתיקה של השטן, שהתגלה שוב בלבוש חדש.
16:07 (24/01/11) book watch
מי אתה ליאון ברז'ה? סיפורו של קאפו באושוויץ - טוביה פרילינג

"זהו ספר חשוב, מחדש ומרתק... ספר נדיר ביריעתו ובעוצמתו... סאגה הנוקבת עד לתהום – עד לכמה תהומות – של נפש האדם הזה, על כל גלגוליו ותלאותיו ומותו בקרב... בכתיבתו הוכיח טוביה פרילינג יכולת נדירה לשלב מחקר בשפע עצום של מקורות ראשוניים ומשניים... בציור תמונה היסטורית ענקית ומעמיקה בכישרון נדיר". פרופ' שלמה אהרונסון
11:57 (24/01/11) book watch
אמונה לאחר השואה - אליעזר ברקוביץ

לפי אליעזר ברקוביץ גורלו של העם היהודי במדבר העמים הוא מדד מתמיד למעמדו המוסרי של העולם: האיכות המוסרית של המעצמות העולמיות נשפטת על פי יחסן אל עמים קטנים, אשר, כמו היהודים, יסוד קיומם וחיותם הוא האמונה ולא החרב. השואה הייתה אפוא עדות למצבו הבלתי מוסרי של העולם.
10:58 (24/01/11) book watch
אל האחות הלא ידועה: גיבורות השואה בחברה הישראלית - דר' שרון גבע

מה בין נשים לגברים שעברו את השואה? מהם ההבדלים בין חוויותיהן של נשים לחוויותיהם של גברים בתקופת השואה? מה מחדש הדיון המגדרי בנושא החברה הישראלית והשואה? הספר אל האחות הלא ידועה מציע תשובות לשאלות אלה
10:56 (24/01/11) book watch
ויזנטל - הביוגרפיה - דר' תום שגב

זוהי הביוגרפיה המתועדת הראשונה של ויזנטל והיא יוצאת לאור בשבע מדינות. העיתונאי וההיסטוריון תום שגב מתאר את מסכת חייו בסגנון מרתק. בהסתמך על מסמכיו האישיים של ויזנטל, וחומר אחר שלא הותר עד כה לפרסום, הצליח שגב לחדור מבעד למסתורין שוויזנטל טווה סביבו ושרטט את דמותו של איש שהוליווד אימצה כגיבור תרבות ונשיאי ארצות הברית אירחו בבית הלבן, אך גם בשיא תהילתו – נשאר איש בודד, רדוף זיכרונות אימים. שוב ושוב המציא את עצמו מחדש.
10:36 (24/01/11) book watch
הדורות הבאים – איככה ידעו? - לידתו והתפתחותו של חקר השואה הישראלי - דר' בועז כהן (הוצאת יד ושם)

"החוויות שעברו על אירופה בכלל ועל היהודים בפרט בתקופת השואה – מכריחות אותנו להתעסק במחקר חדש.. מחקר, אשר עיקר נושאו הוא האדם נוכח השואה, האדם נוכח החיה-שבאדם." מאיר דבורז'צקי, "האדם והחברה נוכח השואה"
10:29 (24/01/11) book watch
בנין שלם: כניסות א-ה - יעל משעלי

בניין שבו מתרחשת עלילת ספרה החדש של יעל משאלי, מתקיימים חיים רגילים לגמרי. חיים רגילים שהם מרקחת של סוכר מתוק ורעל מר, חיים שיש בהם אהבה ושנאה וקנאה ופנטזיות. את אלה מתארת משאלי ביד קלה, בהומור אלגנטי המרכך את הכאב שאפשר למצוא מאחורי כל דלת סגורה, ומגיח כשמעזים לפתוח אותה
09:39 (06/06/12) book watch
ורד צהוב - ברק חמדני

ורד צהוב הוא סיפור מרתק שמושלים בו אכזריות וחמלה, בכי וצחוק, כנות והונאה; סיפור קליידוסקופי, רב-פנים, שהמציאות בו אינה אלא פרשנות, הצחוק מפיג את הסבל וההונאה היא המפתח להישרדות
09:56 (08/06/12) book watch
ויקטור ומאשה - אלונה קמחי

ויקטור ומאשה הוא רומן יוצא דופן בספרות העברית. את סיפורם המסעיר של האח והאחות היתומים נוטעת אלונה קמחי בתוך המציאות המסוכסכת של חברת המהגרים בַּקְריות ערב המהפך הפוליטי של 1977. העלילה האישית היא אפוא גם סיפור על הגירה, היטמעות והיבדלות, ועל הקשר המרתק שבין מיניות ולאומיות.
09:38 (08/06/12) book watch
האורות בבתים של אחרים - קיארה גמברלה

האורות בבתים של אחרים הוא פסיפס יפיפה עצוב ומצחיק של אנשים ורגשות.
09:37 (08/06/12) book watch
גם ציפור - יעקב צ. מאיר

יעקב צ. מאיר בספר ביכורים על המציאות הישראלית
09:33 (08/06/12) book watch
קליפסו רמלה - ציפי שחרור

ציפי שחרור ילידת רמלה מחזירה בספר זה לתודעה הישראלית של שנות האלפיים, את רמלה של שנות ילדותה. עיר שבמרכזה צמח הדיסקוטק המיתולוגי "קליפסו", שהפך את רמלה של אותן שנים לליברפול של ישראל, אך בד בבד, עיר שהוזנחה וננטשה, נדחפה לירכתי התודעה הישראלית והפכה לישראל השנייה, האחרת והמרירה.
09:31 (08/06/12) book watch
לאור הירח - תמר פריד

לאור הירח הוא קובץ הסיפורים הראשון פרי עטה של תמר פריד והוא מכיל 34 סיפורים. פריד, עיתונאית ועורכת, חיה בפריז במשך חצי שנה ושם התחילה לכתוב. היא כתבה תיאורים של מפגשים עם אנשים שונים וקטעי שיחות להן צותתה בבתי קפה.
09:29 (08/06/12) book watch
אספלט - מיכל פיטובסקי

אספלט עוסק באלימות מטורפת ממש בבית ספר יסודי בירושלים. בית ספר אינטגרטיבי, בלב שכונת קטמון. האלימות בכיתה הופנתה בעיקר נגד הבנות. אלימות קשה, כבדה, על בסיס יומיומי. פיטובסקי עצמה עברה מסכת אלימות בלתי נתפשת: היא נחנקה על ידי ילדים אחרים, ראשה נדפק בקיר, היא נזרקה מאוטובוס נוסע, שערה נגזז.
09:25 (08/06/12) book watch
דברים שאני יודעת על ר' - אדוה בולה

כל אחת משלוש הדמויות בספרה של בולה היא עולם ומלואו. כל דמות מעוררת השתאות בדרכה המיוחדת, אך לשלושתן משותפת אותה תחושת בדידות לא נרפאת שמקורה בגעגוע מתמיד לחום של אם, ומשאלה אחת - למלא את החסר.
09:22 (08/06/12) book watch
מטאטא וסיפורים אחרים - לאוניד פקרובסקי

בכנות נוגעת ללב מתאר פקרובסקי את חוויית ההגירה, שעל אף הייסורים וקשיי היום יום, יש בה חירות המחשבה, מעוף הדמיון ושמחת הדברים הפשוטים
09:19 (08/06/12) book watch